Nyheter
Konstkalaset i Mariannelund 19-22 aug
2010-08-16
Konsten har fått en naturlig plats i Mariannelund. Årets utställningar har temat mat och frihet och avslutas i med ett stort Konstkalas!
Astrid Lindgrens hembygd delfinansierar Konstkalaset som inleds på torsdag (19/8) med musik på torget och film på Mariannelunds anrika biograf. Kalaset fortsätter sedan i dagarna fyra med ännu mer musik, lokalproducerad mat, föreläsningar och filmfestival - allt med koppling till mat.
Konst i Mariannelund- passa på innan 22 augusti!
2010-08-09
Som en del av projektet Konst & Mat visar Kulturakademien i Mariannelund i samarbete med ArtsNordica under juli/aug utställningen Händelser i kök. Projektet Konst & Mat (12 juni-22 aug) genomförs i samarbete med Emilkraften. Ekonomisk stöd har erhållits från Föreningen Astrid Lindgrens Hembygd, Eksjö kommun, Landstinget i Jönköpings län och Sparbankstiftelsen Alfa.
Skrivarläger för ungdomar 1-6 aug i Vimmerby
2010-05-31
Besök i Astrid Lindgrens Barndomshem ingår i programmet för ungdomar på skrivarläger.
För femte året i rad leder författaren Per Nilsson det populära skrivarlägret för ungdomar, 14-18 år, på Vimmerby Folkhögskola.
I år äger lägret rum 1–6 augusti och riktar sig till ungdomar som tycker om att skriva dikter, prosa och berättelser.