Hjälplänkar

Projekt

Konstkalaset i Mariannelund

Projektet är ett delprojekt.

Konsten har genom ett antal stora och uppmärksammade utställningar de senaste åren fått en naturlig plats i
Mariannelund. I samarbete med Kulturakademin vill Emilkraften nu använda det etablerade konstkonceptet för att
slå ett slag för lokalproducerad, ekologisk och klimatsmart mat. Kulturakademins Konst & Mat lokalt/globalt (se
separat ansökan) startar 12 juni och avslutas med ett stort Konstkalas som varar i dagarna fyra, 19-22 augusti. Syftet
med arrangemanget är att öka medvetenheten, sprida kunskap och inspirera fler att efterfråga, konsumera och kanske
till och med producera ekologiska och närproducerade alternativ.
3. Projektbeskrivning
En utförlig beskrivning av vad som ska ske inom projektet, verksamhet och aktiviteter.
Att arrangera en marknad där lokala producenter säljer sina varor till lokalbefolkningen är inget unikt, även om
behovet av fler sådana mötesplatser fortfarande är stort. Likaså behöver kulturutbudet stärkas i området men inte
heller här är vår idé särskilt nyskapande. Det som gör Konstkalaset så intressant är samarbetet och att vi tillsammans
kombinerar maten och konsten, fyller på med kunskap, samarbetar med de lokala restaurangerna och regionens
producenter, hittar gemensamma nämnare och använder konsten för att lyfta maten och vice versa.
Sida 2 / 4
Lögstadsgatan 5 • 598 39 Vimmerby
Tel 0492-188 97 • Fax 0492-188 55
info@astridlindgrenshembygd.se
Vår förhoppning är också att utveckla det, genom Svenska kyrkan, upparbetade samarbetet med asylsökande kvinnor
och genom kvinnornas medverkan kunna visa på matlagning från andra länder.
Genom föreläsningar av entreprenörer, författare, odlare, mat- och dryckexperter, en caféägare från Tofvehult och
en matambassadör från Regional matkultur kommer dagarna förutom matupplevelser att omfatta en mängd kunskap
och en stor dos inspiration.
Mat-temat introduceras redan i början av sommaren med utställningar som ”Händelser i kök” och ”Kom, ät med
mig” .
Janna Holmstedt och Karin Wegsjös utställning Den svenska friheten, där ungdomar, äldre, flyktingar och
nysvenskar involveras avslutas under Konstkalaset med att de två konstnärliga ledarna kokar frihetssoppa på torget
tillsammans med lokala politiker. Denna del av arrangemanget ska synliggöra den demokrati som är lika självklar för
oss men desto mer avlägsen i andra delar av världen.
I samarbete med Jönköpings filmfestival och Mariannelunds biograf genomförs under hela Konstkalaset en
filmfestival (med utomhusbio i Herrgårdsparken!). Samtliga filmer belyser ur olika synvinklar ämnet mat. Även musik
och underhållning under torgdagen kommer att kopplas till mat.
4. Projektets mål och målgrupp
Vad ska projektet uppnå?
Projektet ska bidra till att öka människors medvetenhet ekologisk och närproducerad mat. Förhoppningen är att
kunskapen, inspirationen och upplevelserna av mat/konst under konstkalaset ska leda till en ökad medvetenhet kring
en hållbar utveckling. Detta väntas skapa en större efterfrågan och ett bättre utbud i butikerna, fler kontakter mellan
producenter och konsumeter samt mer lokalproducerade råvaror på ortens restauranger. Mariannelund har genom
det rikskända karamellkokeriet och det anrika bageri Brödstugan redan i dag en identitet i maten. Konstkalaset ska på
sikt ytterligare bidra till att sätta Mariannelund på kartan och stärka ortens attraktionskraft. Genom ett samarbete
med Studieförbundet Vuxenskolan kommer vi att erbjuda uppföljande studiecirklar.
Ange vilken målgrupp projektet vänder sig till (unga, äldre, invandrare, kvinnor, män etc)
Projektet vänder sig både till lokalbefolkningen och turister, kvinnor och män, unga och gamla. Eftersom varken
smak- och kulturupplevelsen ställer några krav på språket vänder vi oss inte minst till människor från andra länder.

Projektinformation

Projektperiod:
2010-05-15 - 2010-11-30
Diarienummer:
L01-203/3
Projektstatus:
Avslutat
Temaområde(n):
Småskalig företags- och näringslivsutveckling
Geografiskt område:
Mariannelund
Projektägare:
Emilkraften ekonomisk förening
Kontaktpersoner:
Budget:
Beviljat stöd:

Mål

Kvantitativa mål: starta ekologiskt kafé som så småningom kompletteras med försäljning av lokalproducerade, ekololigska produkter.

Kvalitativa mål: Mariannelund ska bli känt som en kultur-by. Konstkalaset sammankopplar något typiskt småländskt (Kalas) , med den konst och kultur som de senaste åren genom Kulturakademien har lanserats och introducerats.

 


Nyheter

16 Maj 2012

Flytta eller stanna?

Hur påverkar vuxnas attityder ungdomars val och hur påverkar de i sin tur den regionala utvecklingen? Det frågade sig forskare Lotta Svensson för några år sedan i Söderhamn. Nu har hon gjort samma analys i Eksjö, Vimmerby och Hultsfreds kommuner.

30 April 2012

Matprojekt nomineras till Årets Ullbagge

Astrid Lindgrens Hembygd har valt att nominera matprojektet "Närproducerad och ekologisk mat i Astrid Lindgrens Hembygd" till Ullbaggetävlingen som avgörs på Landsbygdsgalan i Stockholm i november.

3 April 2012

Omställning – på ett personligt plan

Den nödvändiga omställningen till en hållbar framtid börjar på insidan. Detta var temat för en av Framtidsveckans workshops.

26 Mars 2012

Fantastisk start för Framtidsveckan!

Framtidsveckan fick en fantastisk start i helgen, och det ser ut att bli en strålande vecka! Missa inte Framtidsforums egna arrangemang under veckan!